A munkaszerződés létrehozásakor a felek (munkaadó és munkavállaló) próbaidő kikötésében állapodhatnak meg. A próbaidő mind a két fél számára hasznos lehet. A munkaadónak ez alatt az idő alatt lehetősége van megismerni a munkavállaló képességeit, alkalmasságát a feladatra, a munkavállaló pedig megismeri a munkáltató elvárásait, valamint a munkakörülményeket.
A próbaidő kikötésére a munkaszerződésben van lehetőség. Időtartama maximum 3 hónap, de kollektív szerződés előírása alapján 6 hónapban is meghatározható.
Próbaidőt nemcsak határozatlan, hanem határozott időtartamra kötött munkaszerződés esetén is ki lehet kötni. (A próbaidő akár egyforma hosszú is lehet a három hónapnál rövidebb időtartamra kötött munkaszerződés időtartamával.)
A próbaidő alatt bármelyik fél azonnali hatályú felmondással meg tudja szüntetni a munkaviszonyt, nincs sem felmondási, sem felmentési idő. Az írásba foglalt felmondás átadását követően a munkavállalónak nincs munkavégzési, a munkáltatónak pedig foglalkoztatási kötelezettsége.
A munkaviszony próbaidő alatti megszüntetése esetén nincs felmondási tilalom, így arra sor kerülhet keresőképtelenség alatt is.
A próbaidő alatti felmondást nem kell megindokolni sem. Ugyanakkor nagyon fontos a jogviszony megszüntetésénél figyelemmel lenni az egyenlő bánásmód elvének betartására. Így például jogellenesen kerül megszüntetésre a munkaviszony, ha arra azért kerül sor, mert a munkaadó tudomást szerez a munkavállaló várandósságáról. Amennyiben a munkavállaló nem ért egyet a felmondással, jogorvoslati lehetőséggel élhet, vagyis bírósághoz fordulhat. Várandós nőnek történő próbaidő alatti azonnali hatályú felmondás esetén a munkáltatónak bizonyítania kell tudni, hogy a felmondás oka nem a várandósság ténye volt.
A Munka Törvénykönyvének 2023. évi módosulása a próbaidő alatti azonnali hatályú felmondás esetén előírja a munkáltató részére az indokolási kötelezettséget abban az esetben, ha a munkavállaló azt kéri. A munkavállaló arra hivatkozva kérheti a jogviszony megszűntetésének indoklását, ha úgy érzi, hogy arra azért került sor, mert ő
Az indokolási kérelmet a munkavállaló 15 napon belül nyújthatja be, melyre 15 napon belül köteles a munkáltató az indoklást megtenni.
Abban az esetben, ha a munkavállaló bírósághoz fordul a munkáltató jogellenes munkaviszony megszüntetése miatt, a perben a munkáltatónak kell azt bizonyítania, hogy a felmondás és a munkavállaló által vélelmezett felmondási indok között okozati összefüggés nem áll fenn. Amennyiben a bíróság azt állapítja meg, hogy a munkaviszony megszüntetése joggal való visszaélést valósított meg, a munkavállaló kérelmére a bíróság helyreállítja a munkaviszonyt.
Ne maradjon le a változásokról!
Íratkozzon fel hírlevelünkre!